Ulrtrakrátká analýza tabulky šance na přijetí na veřejné vysoké školy v přijímacím řízení do školního roku 2005/2006

Václav Hlaváč, komise pro rozvoj a vědu AS ČVUT, 14.01.2006

Tabulka nabízí dvě zjevná pozorování:

  1. Fakulty ČVUT (s výjimkou Fakulty architektury a Fakulty dopravní) přijímají do prvních ročníků téměř všechny uchazeče po absolvovnání střední školy. Extémně malá selektivita je především u Fakulty elektrotechnické (90,8 % přijatých z přihlášených) a Fakulty biomedicínského inženýrství (90,5 %). Tyto hodnoty jsou vysoké i ve srovnání s tuzemskými konkurenty. Vidím hlavní dva důsledky takové přijímací politiky: (a) Nevybíráme si v dostupné populaci maturantů, a to znesnadňuje výuku a snižuje úroveň jak ostatních studentů, tak v delším výhledu učitelů.i univerzity. (b) U veřejnosti se buduje představa, že nejsme kvalitní vzdělávací institutuce, protože musíme vzít i velmi podprůměrné. Nejlepší adepti, a o ty velmi stojíme, jsou také často soutěživí a průbojní. Hledají takové prostředí, kde se mohou uplatnit. Vzdělávací instituce, která vezme každého takovým prostředím není.
  2. Tabulka také poskytuje kompaktní pohled na fakulty ostatních vysokých škol. Z tohoto pohledu je vidět rigidnost ČVUT. Naši konkurenti se nebojí měnit svoji strukturu, vytvářet nové fakulty. Tyto mladé fakulty jsou většinou v přijímání adeptů selektivnější, a tak posilují obraz kvality instituce i skutečně náročnost na příslušných fakultách. Podívejme se na VUT Brno a jeho Fakultu podnikatelskou (29,5 %) a Fakultu výtvarných umění (12,2 %). Jiným příkladem je Masarykova univerzita, Fakulta informatiky (67,3  %), která je výběrovější než Matematickofyzikální fakulta Univerzity Karlovy (82,8 %). Podobně tomu je na Univerzitě Tomáše Baťi ve Zlíně u Fakulty multimediálních komunikací (27,3 %).

Doporučuji zvážit ve strategii ČVUT, zda není lepší usilovat o univerzitu selektivnější, nerostoucí v tradičních oborech za každou cenu. To by nám dovolilo usilovat o zvětšení kvality jak výuky, tak i výzkumu a tvůrčí práce. Zmenšení počtu studedentů by dovolilo zkvalitnit i akademický sbor. Růst ČVUT v nových směrech doporučuji plně podpořit.

Případné komentáře pošlete na hlavac@fel.cvut.cz