Vážení kolegové senátoři AS ČVUT a členové akademické obce ČVUT!

 

Komise pro vědu a rozvoj AS ČVUT (dále KRaV) analyzovala reakce na svoji zprávu „Ke koncepčním otázkám na ČVUT“ ze září 2002. Dokument byl akademickou obcí, panem rektorem Witzanym, vedením ČVUT a fakult kladně přijat. Diskutující ve formálních odpovědích zaslaných předsedovi KRaV (viz http://web.cvut.cz/ctu/as/research/index.htm) i při neformálních setkáních se členy KRaV potvrzovali nutnost věnovat se na ČVUT více koncepčním otázkám a v některých bodech přispěli konkrétním názorem. Na druhou stranu téměř žádné reakce nebyly zaznamenány ze strany akademických senátů fakult, Vědecké rady ČVUT a studentů.

 

Předseda KRaV byl na jednání komise 11.12.2002 pověřen, aby s rektorem ČVUT neformálně projednal další postup. To se stalo 16.1.2003 na schůzce s panem rektorem Witzanym, prorektorem Stejskalem a za KRaV profesory Lábusem a Hlaváčem.

 

Tímto textem shrnujeme dosavadní úvahy komise KRaV a vedení ČVUT o dalším postupu v koncepčních otázkách na ČVUT. V dalším období KRaV doporučuje zaměřit postupně pozornost na vybrané důležité otázky ze zprávy „Ke koncepčním otázkám na ČVUT“ a pomoci jejich rozpracování. Je zřejmé, že KRaV sama jednotlivé otázky řešit a vyřešit nemůže. Tento úkol patří vedení ČVUT. Nemělo by jít o jednorázovou akci, ale dlouhodobější proces. Ten bychom chtěli spustit. Z hlediska KRaV je dalším přirozeným milníkem konec volebního období senátorů AS ČVUT koncem roku 2004, kdy výsledky naší práce společně s vedením ČVUT shrneme a případně štafetový kolík předáme nově zvoleným senátorům.

 

Pro posílení koncepční práce na ČVUT následující postup:

 

  1. Vybrat ve spolupráci s vedením ČVUT několik málo klíčových a dobře vymezených oblastí, na které bude v koncepční oblasti zaměřena pozornost.

  2. Vytvořit malé analytické týmy, které budou vybrané problémy analyzovat. Předpokládáme, že týmy budou tříčlenné nebo jen o málo početnější. Jedním členem by měl být někdo zajišťující spojení na vedení ČVUT, typicky prorektor. Druhým členem by byl člen KRaV AS ČVUT a třetím a případně dalšími členy odborníci na danou problematiku z jedné z fakult či rektorátu a případně další, kteří mohou přispět. Tým si stanoví vedoucího, který za práci bude zodpovídat a bude v případě potřeby jménem týmu komunikovat s vedením ČVUT, AS ČVUT a dalšími. Vedení ČVUT pomůže, aby tým měl přístup k potřebným informacím a byla mu poskytnuta pomoc ze strany školy. Členové KRaV pracující v týmech budou moci při jednáních v komisi hledat souvislosti a synergie mezi různými analyzovanými oblastmi. Podobnou synergii lze předpokládat i mezi zástupci vedení ČVUT v týmech.

  3. Výsledkem práce týmů bude analytická zpráva o dané oblasti. Tato zpráva bude předložena vedení ČVUT a AS ČVUT. Po zapracování připomínek bude zveřejněna. Předpokládá se, že analytická zpráva bude zpravidla připravena k projednání do tří měsíců od zahájení práce konkrétního analytického týmu. Zpráva ve svých závěrech bude obsahovat doporučení pro vedení ČVUT s návrhem, jakými kroky by se mohl daný problém řešit. Příslušné analytické zprávu budou zveřejněny.

  4. Vedení ČVUT formuluje úkoly pro řešení koncepčního problému a jeho realizaci svěří příslušnému funkcionáři školy. Součástí zadání bude termín pro realizaci, postupu, specifikace očekávaného výstupu a kritérií, podle kterých se bude splnění úkolu vyhodnoceno.

  5. Vedení ČVUT splnění úkolu stručně písemně zhodnotí. Toto hodnocení bude k dispozici i pro AS ČVUT.

 

Vedoucí KRaV prof. V. Hlaváč bude za AS ČVUT tento proces sledovat, pomáhat jeho koordinaci. Partnerem za vedení ČVUT mu bude prorektor pro rozvoj. Vedoucí KRaV bude na jednáních AS ČVUT o postupu senátory zpravovat. Akademická obec bude informována průběžně na www stránkách KRaV. Na schůzích KRaV se budou hledat vazby mezi různými oblastmi a přinášet nové podněty. Vedení ČVUT zajistí, aby analytické týmy měly podporu aparátu školy a přístup k potřebným údajům.

 

K podrobnějšímu rozpracování výše navrženým postupem byly KRaV a vedením ČVUT vybrány následující oblasti, které uvedeme výčtem. V závorce jsou uvedeni pracovníci, kteří byli při předběžných diskusích navrženi do týmů. Z nich jeden je z KRaV AS ČVUT. Další jména budou doplněna. Zájemci jsou vítáni, stejně tak připomínky.

 

Oblasti, kterými se budou analytické týmy v první fázi zabývat:

 

Produktivita studia, nové studijní programy a demografická prognóza – prof. Ing. arch. L. Lábus za KRaV a FA, .prorektor V. Stejskal, 3. člen.

Integrita ČVUT – prof. Ing. P. Fiala, CSc. za KRaV a FJFI, prorektor pro rozvoj, prof. Ing. V. Kučera, DrSc., děkan FEL ČVUT, doc. Ing. L. Ohera, CSc. za VIC..

Posílení výzkumu, jeho řízení na ČVUT včetně role kvantitativního hodnocení výzkumu v informačním systému – doc. Ing. I. Kvasnička, CSc. za KRaV a FS, prorektor Musílek, Dr. Ing. R. Šára, FEL, 4. člen).

Personální práce a nebezpečí z rostoucí přestárlosti pracovníků – prof. Ing. V. Hlaváč, CSc. za KRaV a FEL, prorektor pro rozvoj, 3. člen.

Úspěšnost absolventů ČVUT na trhu práce – doc. PhDr. J. Semrád, CSc. za KRaV a Masarykův ústav vyšších studií, 2. člen, 3. člen.

Nedostatečná vnější propagace ČVUT – Ing. D. Šimek za KRaV a FS, prorektor F. Vejražka, 3. člen.

Zefektivnění administrativy na ČVUT – 1. člen, kvestor, 3. člen.

 

Navržený časový postup:

 

 

Další oblasti k analýze se budou připravovat. Pokud se tato metoda osvědčí, analytická práce by pokračovala na podzim 2003 v dalších oblastech.

 

 

Václav Hlaváč, předseda komise pro vědu a rozvoj AS ČVUT

Praha 18. února 2003