Poznámka k materiálu

 

“Ke koncepčním otázkám ČVUT”

ze dne 18.9.2002

 

 

K tomuto velmi podnětnému a systémově pojatému materiálu uvádím stanovisko k jedné otázce, ke které se mohu kompetentně vyslovit. Jedná se o studium managementu ať již formou oboru či samostatné fakulty.

 

Při zřizování nových oborů tohoto zaměření je třeba si uvědomit, na čem je založena a jak by měla být posilována konkurenční výhoda takovéhoto studia. Nemůže v žádném případě jít o vymýšlení ryze ekonomických specializací, které buď dublují nebo jinak formulují studijní obory ekonomické. Přínosem studia manažersko-ekonomické specializace na vysoké škole technické je to, že poskytuje dobré ekonomické vzdělání, takřka srovnatelné se vzděláním poskytovaným na různých ekonomických, hospodářských či manažerských fakultách vznikajících mimo ekonomickou univerzitu, ale na základě kvalitního, profilovaného vzdělání technického.

 

Student s kvalitními základy technického vzdělání v bakalářském studiu, který pak absolvuje v návazném magisterském studiu (tak jak tomu je na našich fakultách stavební, strojní, elektrotechnické a dopravní) dobré vzdělání ekonomické (samozřejmě vedle dalšího rozvoje i technického oboru), má na trhu práce významnou konkurenční výhodu oproti absolventům ekonomických či obdobných fakult. Navíc v případě technické fakulty k tomu přistupuje znalost matematiky a určité inženýrské systémové myšlení, které dává absolventovi konkurenční výhodu i v oblastech činnosti, kde by nebyla očekávána. Mám na mysli finanční trh (bankovnictví, burza apod.)

 

Tento názor mi potvrzují dlouholeté zkušenosti s uplatněním našich absolventů na řídících funkcích v podnikatelské oblasti (top management a střední management nejen výrobních, ale i obchodních firem), na finančním trhu (management bankovních produktů, analýza finančních trhů, investice, elektronické bankovnictví), ve státní a regionální správě (hospodářská politika, finanční analýzy, investice, rozpočty), stejně tak jako v široké oblasti výzkumu, eventuálně v pedagogické oblasti. Potvrzuje mi to i řada jednání s odborníky z praxe.

 

Dovoluji si svojí poznámkou upozornit na nezanedbatelnost zmíněné konkurenční výhody. Nevyslovuji se k jejímu zabezpečení. Možné je jak zabezpečení na technické fakultě nebo na manažerské fakultě typu bývalé FEI. Avšak zkušenosti opět významně ukazují na přednosti řešení, kdy tento obor je spojen s konkrétní technickou fakultou přímo.

 

V Praze dne 29. října 2002

 

 

Prof. Ing. Gustav Tomek, DrSc.