Několik poznámek do diskuse  „Ke koncepčním otázkám na ČVUT v Praze“.

 

(Výše uvedený materiál dle mého názoru dobře analyzuje současnou situaci na ČVUT a inspiroval mne ke stručné formulaci určité vize budoucího ČVUT a cesty jak se k ní postupně přibližovat.)

 

ČVUT by v budoucnu mělo být výkonnou výzkumnou technickou universitou.

 

Co je k tomu třeba ?

 

     Dosáhnout toho, aby všude na vysoké škole byla taková pracovní atmosféra, jako je v soukromých společnostech (na VŠ dostat podstatně více motivace). Toho dosáhnout tím, že :

·        vysoká škola získá talentované, schopné a iniciativní lidi, kteří dovedou pracovat jedině v atmosféře motivované cíly a také příslušnou motivující odměnou.

·        VŠ se zaměří především na výzkum a širokou spolupráci s průmyslem a při tom bude zajišťovat výuku a to produktivně tak, aby se lidé podstatně více zabývali výzkumem než výukou, aby byly především motivováni výzkumem. Ústavy fakult musí být především výzkumné laboratoře, široce spolupracující s průmyslovou a akademickou sférou u nás, v Evropě i ve světě.

Co je třeba dělat, abychom se dostali k tomuto cíli :

·        Rázně zproduktivnit výuku (méně látku memorujících přednášek, dobré studijní materiály a pomůcky, důraz na kontrolovanou samostatnou práci studentů a na praktické aplikace teoretických partií látky).

·        Značně posílit a zkvalitnit výzkum a spolupráci s průmyslem tak, aby vysoké školy byly pro průmysl (nejen český) skutečným partnerem, od kterého může očekávat, že vložené peníze do výzkumu se mu v nějaké formě vrátí.

·        Získávat co nejvíce peněz na výzkum ze všech možných zdrojů.

·        Z rozpočtu školy vyčlenit co nejvíce finančních prostředků na platy talentovaných, schopných a iniciativních lidí, aby je nelákala práce v komerční sféře.

·        Rozloučit se s lidmi, kteří na vysoké škole jen učí a nedělají výzkum, což znamená že odborně nerostou – stagnují.

·        Podporovat doktorské studium – neomezovat počty doktorandů u jednotlivých školitelů, jsou-li schopni na úrovni zajistit témata a technické zázemí pro větší počet, než dnešních 5 (n.př.v Německu není počet doktorandů profesora nikterak omezen – výzkum a rovněž i výuku pak zajišťují ve značné míře doktorandi).

 

 

 

 

V Praze dne 2.11.2002                                  Prof.Ing.Jaromír Houša,DrSc

                                                                              ČVUT v Praze, fakulta strojní

                                                 Výzkumné centrum pro strojírenskou výrobní techniku

                                                                                  a technologii