From: =?iso-8859-2?Q?Daniela_Kola=F8ov=E1?= <daniela.kolarova@fsv.cvut.cz>
To: <senat@victoria.cvut.cz>
Date: Mon, 12 Dec 2005 14:23:33 +0100
Vazene senatorky, vazeni senatori,
v p=F8=EDloze posilam svuj nazor v souvislosti s dne=B9n=EDm jednanim AS =
CVUT.=20
S pozdravem
=20
Zdenek Bittnar
dekan Fakulty stavebni

Vážené senátorky, vážení senátoři,

vstupujeme do nového týdne, ve kterém byste měli zvolit nového rektora ČVUT. Musím se přiznat, že jsem nesledoval diskuse o volbě rektora na internetu až do chvíle, kdy mi byla poslána kopie dotazníkové akce kolegy Hlaváče. To je impuls, který mě přivedl k sepsání tohoto dopisu. Proč právě tento dotazník byl tím impulsem, vysvětlím dále. Možná, že jsem neskromný, když se považuji za celkem úspěšného manažera-amatéra v rámci ČVUT. Současné postavení stavební fakulty nelze označit za špatné ani v oblasti pedagogické ani v oblasti výzkumné. Stavební fakulta je v černých číslech v hospodaření s dotací, má i slušnou rezervu na FRIMu, v rezervním fondu i ve fondu odměn. Ze všech fakult přitom nejvíce dotačních peněz spotřebuje na mzdy. Vztah vedení fakulty a AS fakulty je korektní, i když přirozeně názory nejsou shodné úplně ve všem.

Když jsem se stal před 9 lety členem vedení fakulty, byl jsem mladší a měl jsem názory dosti podobné těm, které presentuje kolega Hlaváč. A upřímně se přiznávám, že jsem se trochu bál skutečnosti, že nový děkan Lamboj nebude tou správnou osobou, protože nebyl špičkovým vědcem, který by oplýval množstvím článků v renomovaných časopisech a množstvím citací. Během velmi krátké doby se však ukázalo, že po období specifického způsobu vedení fakulty jsou daleko důležitější vlastnosti, které děkan musí mít – velkorysost, slušnost, dodržování i slovně uzavřených dohod, vnímání názorů ostatních, schopnost prosazovat záměry, pro které existuje na fakultě většinový souhlas a jsou proti zájmům mocných. Všemi těmito vlastnostmi kolega Lamboj oplýval. Navíc byl ochoten výrazně upřednostnit práci pro fakultu oproti práci pro své osobní ambice. A důsledek – atmosféra obav a napětí se velmi rychle změnila na atmosféru otevřenou, přátelskou a velmi dělnou. My, kteří jsme pracovali ve druhé frontě jako proděkani jsme měli veškeré kompetence k tomu, abychom mohli uplatnit a realizovat svoje vize v oblastech, za které jsme odpovídali. To považuji rovněž za mimořádně důležitou okolnost, která postupně vedla k pokroku a k úspěchu fakulty. Když jsem byl před 3 lety zvolen děkanem, fakulta již byla zcela konsolidovaná a mně to dovolilo přistoupit k realizaci smělejších cílů – úspěchu v soutěži o Výzkumné záměry a Výzkumná centra. Na všem je samozřejmě možné nalézt nedostatky. Skutečnost, že byla stavební fakulta před 9 lety „výkonově“ mírně za strojní fakultou a daleko za elektrotechnickou fakultou a dnes je ve většině rozhodujících ukazatelů na úrovni elektrotechnické fakulty, je podle mého názoru dostačujícím důkazem správnosti cesty, kterou stavební fakulta za posledních 9 let prošla.
Dovolte mi ještě jednu poznámku – když jsem jako nový děkan formuloval skupinu proděkanů, uvědomil jsem si, že oproti vstupu do vedení fakulty jsem o 6 let starší. Měl jsem více zkušeností, ovšem méně sil. Aby rozjetá loď neztratila své tempo, rozhodl jsem se pozvat do svého týmu pracovníky ve věku okolo padesátky, (některé i trochu mladší). A to se mi velmi vyplatilo. Tým má výbornou dynamiku.

K minulé volbě rektora. Je škoda, že se volba nepovedla na první pokus. Bylo k tomu velmi blízko. Další pokus tento týden má jednu malou vadu na kráse – je to v zásadě opravný termín. Nevím, zda to je v souvislosti s volbami to pravé. Chápu to spíše jako opravný termín pro AS ČVUT. U jednotlivých kandidátů mohlo těžko dojít k zásadní změně. Rovněž se neobjevily žádné nové okolnosti. Ani v pozitivním ani v negativním smyslu. Bohužel se ani přes vydání inzerátu neobjevila nová osobnost. Ani v AS, pokud jde o jednotlivé osoby, nedošlo k žádné změně. AS je ale mechanizmus. Není to jen skupina osobností. Věřím proto, že na mimořádném zasedání najdete něco nového, co povede k úspěšné volbě.



Dotazník profesora Hlaváče se ke mně dostal i s diskusní poznámkou o manažerských schopnostech. Ačkoliv manažerské schopnosti v souvislosti s volbou rektora považuji za důležitější než odborné, přesto se plně neztotožňuji s duchem poznámek. Vybíráte manažera z oblasti amatérů. To, že jeden z kandidátů na funkci rektora má za svým jménem MBA, má téměř nulovou vypovídací hodnotu. Typ vzdělání u manažera tak velkého podniku jako je ČVUT není zdaleka tou nejdůležitější věcí. Podstatnější je mít od Boha potřebný manažerský talent a praktické zkušenosti. Ani jedno ani druhé samo o sobě manažérské vzdělání neposkytuje. O tom vypovídá nejlépe příklad Billa Gatese. Soudím, že když v tomto případě uplatníte svůj vlastní pocit o kvalitě řídicí práce jednotlivých kandidátů, bude to rozhodně užitečnější.

V poslední poznámce mi dovolte vyjádřit vlastní názor na nynější volbu. Pocházím z vesnice, a proto je moje uvažování velmi jednoduché. Nikdo z přihlášených kandidátů není osobnost, jejíž řídicí schopnosti jsou výrazně odlišné od ostatních. V novodobé historii ČVUT nejdéle školu řídili „strojaři“, kratší dobu „stavař“. Nechť je tedy do čela ČVUT postaven „elektrikář“.

Přeji Vám, abyste ve středu měli šťastnou ruku a zvolili nového rektora ČVUT.

S pozdravem Zdeněk Bittnar


V Praze dne 12. prosince 2005