From: "Miroslav Vlcek Prof.RNDr.DrSc." <vlcek@vc.cvut.cz>
Organization: CC CTU Prague
To: "Hlavac, Vaclav" <hlavac@fel.cvut.cz>
Date: Mon, 12 Dec 2005 12:31:28 +0100
Mily Vaclave,
az dnes jsem se dostal k tomu, abych pisemne odpovedel.
Zdravi M.V.
Prof. RNDr. Miroslav Vlcek, DrSc.
prorektor pro zahranicni styky
CVUT v Praze
Zikova 4, 166 35 Praha 6


Ad a)
Vlček M., Unbehauen R. : Zolotarev Polynomials and Optimal FIR Filters, IEEE Transactions on Signal Processing, Vol.47, No.3, pp. 717-730, March 1999, ISSN 1053-587X. http://euler.fd.cvut.cz/publikace/files/vlcek/zolot.pdf
Tato práce předkládá první algebraické řešení více než 130 let staré aproximační úloha, která bylo doposud řešena v parametrickém stavu pomocí Jacobiho eliptických funkcí. Když jsem tuto úlohu v roce 1997 vyřešil, uvědomil jsem si, že se otevírá Pandořina skříňka dalších zajímavých aplikací – viz ad c) [2]. Algebraického vyjádření parametrického tvaru Zolotarevových polynomů, které jsou řešením komplikované aproximační úlohy, poskytuje nový pohled na problémy aproximace filtrů s konečnou impulsní odezvou a v nekonvenčních metodách analýzy nestacionárních signálů. Metody analýzy nestacionárních signálů jsou středem pozornosti teoretiků DSP na celém světě. Existuje řada systematických spektrálních analýz nestacionárních signálů, např. metoda krátkodobé Fourierovy transformace - Short Fourier Transform, spektrálně neurčitá a tím i méně přesvědčivá metoda vlnkové transformace - Wavelet Transform, nebo bodové transformace typu Gáborova transformace. Všechny tyto typy časově-kmitočtových transformací jsou velmi citlivé na volbu okna, či bázové funkce a jejich výsledky proto nemají srovnatelný vypovídající charakter o spektru a časových intervalech. Již několik let se věnujeme na našem pracovišti nestandardním metodám aproximací funkcí a zpracování signálů. Konkurenční metodou ke krátkodobé Fourierově transformaci nebo vlnkové transformaci se ukazuje transformace vybudovaná na vlastnostech Zolotarevových polynomů, kterou v současné době vytváříme - 4. R.Špetík, M.Vlček and P.Sovka: Spectral Analysis of Non-Stationary Signals using Zolotarev Polynomials, Proc. of 7th COST 276 Workshop on Information and Knowledge Management for Integrated Media Communication, Ankara,Turkey, November 2004.
Ad b)
Davídek V., Laipert M., Vlček M. : Analogové a číslicové filtry, Vydavatelství ČVUT, 2. vydání, Praha 2004, 345 p., ISBN 80-01-032026-1.
Ad c)
[1] Zahradník P., Vlček M.: Analytical Design Methods for Optimal Equiripple Comb FIR Filters, IEEE Trans. on Circuits and Systems, Vol. 52, No.2, pp. 112 - 115, February 2005, ISSN 1057-7130.
[2] Zahradník P., Vlček M.: Fast Analytical Design Algorithms for FIR Notch Filters, IEEE Trans. on Circuits and Systems, Vol. 51, No.3, pp. 608 - 623, March 2004, ISSN 1057-7122. http://euler.fd.cvut.cz/publikace/files/vlcek/notch.pdf
Ad d)

Při hledání v SCI je s mým jménem potíž, občas se vyskytuje Vleck, jindy vyhledávací algoritmy nechtějí číst háčky, takže u společných publikací s prof. Unbehauenem lépe je pátrat po něm. Nedávno jsem takto dohledal 7 citací, přičemž nejčastěji citovaným článkem je

Vlček M., Unbehauen R. : Degree, Ripple and Transition Width of Elliptic Filters, IEEE Trans. on Circuits and Syst., CAS - 36, No.3 pp. 469-472, March 1989, ISSN 0098-4094.

Ad e)

1. Jsem plně autorem projektově orientované výuky, se všemi peripetiemi zahájení tohoto ambiciózního programu na fakultě dopravní – viz vlčí stopa vlcek.cvut.cz
2. Zahájil jsem a dovedl do úspěšného konce dlouhá do noci trvající jednání s anglicky mluvícími kanadskými a českými právníky firmy Oskar a Ericsson. Ta vedla nakonec k úspěšnému podepsání smlouvy o sdružení mezi ČVUT a firmami Oskar a Ericsson na konci roku 2000. Na základě této smlouvy bylo v únoru 2001 otevřeno velmi dobře vybavené výzkumné a vývojové centrum pro mobilní komunikace http://www.rdc.cz.
3. Byl jsem pověřen jednáními s Vysokou školou ekonomickou o vzniku nového ekonomicko-manažerského studijního programu. Po 15 letech neúspěšného usilování na ČVUT se mi podařilo v roce 2004 uzavřít tato jednání a následně schválit návrh akreditace. V květnu tohoto roku jsme získali akreditaci magisterského studijního programu Komerční inženýrství na Masarykově ústavu vyšších studií. Prvních 16 studentů zahájilo v říjnu studium.

Ad f)

1. Z nuly jsem postavil katedru aplikované matematiky v roce 1996, kterou od té doby vedu. Na katedře jsme úspěšně řešili v letech 1999 - 2004 výzkumný záměr „Rozvoj metod systémové analýzy, algoritmů a statistických metod pro dopravu a spoje“, který byl hodnocen A nebo B. Jako jedni z postižených na ČVUT jsme v roce 2005 nový záměr nezískali. Přesto tým lidí, který se podařilo vystavět, se úplně nerozprchl a zachoval se v duchu tvrzení„Pane profesore, my chudí nebudeme.“

V Praze dne 12. prosince 2005 prof. Mirek Vlček