Rozvoj ČVUT 2006-09

 

Základním strategickým cílem je budování ČVUT jako prestižní technické vzdělávací a výzkumné instituce s významným postavením v rámci evropského vzdělávacího a výzkumného prostoru. Hlavním posláním ČVUT je rozvoj vzdělávání i vědecké a umělecké činnosti tak, aby významně přispívalo k výchově všestranně vzdělaných odborníků schopných samostatné tvůrčí i manažerské činnosti v praxi.

Pro realizaci uvedeného cíle a plnění poslání ČVUT je nezbytné pokračovat v nastoupené cestě úzké spolupráce s vedením fakult (reprezentovaným především jejich děkany), akademickým senátem ČVUT (zejména komisemi legislativní, KRaV a komisí pro studentské záležitosti), Vědeckou a Správní radou ČVUT a rovněž s akademickými senáty fakult. Klíčové otázky by se měly stát podnětem k diskusi v celé akademické obci.

Za základní parametr všech procesů na ČVUT je nutno považovat jejich kvalitu. Na všech fakultách je nutno zavést systém hodnocení kvality založený jednak na objektivním sledování kvantifikovatelných parametrů (hodnocení jednotlivých předmětů a studijních oborů na základě znalostních vstupů a výstupů, statistické zpracování studijních výsledků, vyhodnocování výsledků tvůrčí činnosti jak z hlediska publikací tak podle realizovaných děl), dále zpracování studentských anket, a konečně na osobních kontrolách pedagogických aktivit vedoucími pracovníky. Výsledky hodnocení kvality důsledně využívat na všech stupních manažerského řízení.

Prestiž a kvalita naší univerzity musí být založena na konkurence schopné tvůrčí činnosti ve světovém měřítku. Tato činnost musí zahrnovat špičkový výzkum, vývoj i inovace technologií a rovněž činnost uměleckou. V měřítku naší univerzity nelze realizovat špičkovou tvůrčí činnost v celém rozsahu techniky a umění, je proto nutné zvlášť podporovat selektivně nejlepší tvůrčí kolektivy, jejichž aktivity jsou plně srovnatelné se světem. Vynikajícím tvůrčím osobnostem lze selektivní podporou umožnit vytvoření tvůrčích teamů bez ohledu na stávající strukturu.

Kromě trvalé péče o vysokou kvalitu vzdělávacího procesu je pro úspěšný rozvoj ČVUT i jeho jednotlivých součástí nezbytná podpora rozvoje tvůrčí činnosti na úrovni srovnatelné s vyspělými zeměmi světa, všestranná péče o příjemné tvůrčí pracovní prostředí a v neposlední řadě o dobré vztahy mezi  pracovními kolektivy i uvnitř nich. V rámci využívání sociálního fondu podpořit personální politiku benefity zejména pro mladé pracovníky a zájemce o práci na ČVUT. Tvůrčí činnost orientovat i do oblastí inovací, v maximální možné míře spolupracovat s významnými průmyslovými podniky.

Moderní univerzitu si nelze představit bez optimálního řízení všech procesů. K tomu je nezbytné v prvé řadě jednotlivé procesy správně definovat a dále je podpořit maximálním využíváním moderní výpočetní techniky jak pro podporu administrativních činností, tak pro podporu výuky a tvůrčích činností. Vedení školy bude proto podporovat rozvoj integrovaného informačního systému školy, usnadnění přístupu a práce s ním a využívání informací pro manažerské řízení na všech stupních. Zároveň musí informační systém minimalizovat administrativní zátěž všech tvůrčích pracovníků.


 

Strategické vize a priority ČVUT v Praze

 

            ČVUT musí usilovat o postavení nejlepší univerzity v naší republice. Za samozřejmou povinnost považujeme udržení pozice nejlepší technické univerzity v ČR a kvalitní výzkumné univerzity v evropském měřítku. Pro dosažení tohoto náročného úkolu je nezbytné:

·         Systematicky rozvíjet výukové aktivity v bakalářských, magisterských a doktorských studijních programech i v programech celoživotního vzdělávání v souladu s moderními evropskými trendy a potřebami společnosti. Základní prioritou musí být vysoká kvalita magisterských a zejména doktorských studijních programů, bakalářské programy musí poskytovat nezbytný teoretický základ i potřebné odborné znalosti pro uplatnění v praxi.

·         Ve spolupráci s fakultami zvýšit podíl studentů na tvorbě jejich odborného profilu. Trvale usilovat o zvýšení horizontální prostupnosti školy především nárůstem podílu volitelných předmětů. Usnadnit horizontální prostupnost v oblasti všech předmětů vhodnými administrativními i ekonomickými nástroji.

·         Plně podporovat vznik nových studijních oborů, mezioborového studia na více fakultách či vysokých školách i vyšší flexibilitu uvnitř dosavadních studijních programů.

·         Posílit univerzitní charakter školy rozšířením výuky předmětů humanitního a ekonomického charakteru, podporovat tvůrčí aktivity akademických pracovníků i mimo úzkou  technickou oblast .

·         Připravit systém péče o nadané studenty, uvažovat o akreditaci dlouhých magisterských programů pro vybrané skupiny studentů, zapojit co nejvíce studentů magisterských programů do výzkumných úkolů a do spolupráce s průmyslem.

·         Všestranně podporovat rozvoj tvůrčí činnosti, založený na špičkovém základním i aplikovaném výzkumu včetně výrazné experimentální práce, resp. na významných uměleckých aktivitách. Vytvářet podmínky pro vznik a trvalé udržení excelentních tvůrčích kolektivů jak na jednotlivých součástech ČVUT, tak i kolektivů složených z různých pracovišť.

·         Dobudovat na ČVUT infrastrukturu pro přenos výsledků vědy, výzkumu, vývoje a další tvůrčí činnosti do praxe i pro zakládání malých a středních firem pracovníky, studenty a absolventy ČVUT. Podporovat a rozvíjet činnost vědeckého inkubátoru ČVUT a v návaznosti na něj připravit různé typy projektů pro zřízení vědeckých, resp. technologických parků s výraznou účastí ČVUT podporovaných programy EU. Provádět aktivní licenční politiku pro ochranu duševního vlastnictví pracovníků a studentů ČVUT.

·         Důsledně dbát na internacionalizaci výuky i výzkumných aktivit. Ve spolupráci se zahraničními akademickými pracovišti připravovat společné studijní programy (double degree, joint degree). Akreditovat na každé fakultě alespoň jeden magisterský program vyučovaný v cizím jazyce a získat pro něj dostatek kvalitních zahraničních studentů. Umožnit postupně velké části pracovníků univerzity dlouhodobější pracovní pobyty v zahraničí a snažit se o to, aby každý student magisterských a zejména doktorských studijních programů strávil alespoň 1 semestr v zahraničí.

 

·         Trvale zlepšovat informovanost odborné i laické veřejnosti a zejména uchazečů o studium o všech aktivitách školy, různých možnostech vzdělávání, významných tvůrčích úspěších, nabídce výzkumných kapacit apod. Výrazně posílit marketing s hlavním cílem zabezpečit dostatek kvalitních uchazečů o studium ve všech typech studijních programů. Perspektivně dosáhnout toho, aby ve významné míře přicházeli do magisterských i doktorských programů absolventi jiných univerzit z domova i ze zahraničí.

·         Soustavně pečovat o rozvoj kvality studentského života a podporu studentských odborných i společenských aktivit. Využívat všech možností podpory modernizace a rekonstrukce ubytovacích zařízení, zefektivnění a zkvalitnění provozu stravovacích zařízení a činnosti studentských klubů. Trvale spolupracovat se Studentskou unií a v rámci možností podporovat její činnost. Využívat studentskou grantovou soutěž k posilování a rozšiřování studentských aktivit.

·         Považovat personální práci za jednu z nejpodstatnějším manažerských aktivit. Výrazně podporovat kvalifikační růst akademických pracovníků a dále napomáhat i ke zvyšování kvalifikace a zkvalitnění práce ostatních zaměstnanců školy. Významným tvůrčím pracovníkům umožňovat získávání vědecko-pedagogických hodností co nejdříve. Snažit se o vytváření podmínek pro účast zahraničních odborníků ve výuce, tvůrčí činnosti i v nejrůznějších expertních aktivitách či komisích.

·         Snažit se o výrazné zvýšení mobility pracovníků školy. Umožnit akademickým pracovníkům skutečné čerpání zákonné možnosti tvůrčího volna (sabatical year). Z centrálních zdrojů hradit část mzdových nákladů vybraných akademických pracovníků žádajících o tvůrčí volno za účelem pobytu v zahraničí.

·         Zlepšit metodickou i výkonnou administrativní činnost pracovníků rektorátu i děkanátů fakult. Systematicky zdokumentovat a upřesnit všechny vnitřní předpisy školy i další směrnice a nařízení, zjednodušit v rámci možností všechny administrativní úkoly (s maximálním využitím informačního systému školy) a důsledně uplatňovat vnitřní i vnější audit hospodaření ČVUT.

·         Dopracovat generel ČVUT tak, aby rámcově deklaroval možnosti investičního rozvoje ČVUT nezbytné pro jeho rozvoj v horizontu 15 až 20ti let a zároveň jednoznačně deklaroval priority investiční výstavby v letech 2006 až 2010. Za základní rozvojový prostor považovat dejvický areál, tj. jednak dosud prázdné prostory segmentu Vítězného náměstí a předpolí Studentského domu a dále nedostatečně využívaný prostor halových laboratoří a Technické menzy. Na základě uvedeného generelu soustavně připravovat a projednávat jednotlivé akce s dostatečným časovým předstihem tak, aby byly maximálně využity možnosti státních investičních dotací.

·         Za prioritu investiční výstavby považovat výstavbu nové budovy ČVUT, revitalizaci areálu Karlova náměstí a rekonstrukci a modernizaci studentských kolejí. V souvislosti s dostavbou segmentu Vítězného náměstí preferovat plnou funkčnost a architektonickou kvalitu akademického komplexu.

·         V co největší míře spolupracovat s ostatními vysokými školami i dalšími vzdělávacími a výzkumnými institucemi. Společné projekty připravovat zejména s VŠCHT, ČZU, VŠE, UK a AV ČR.  

 


 

 

Konkretizace hlavních aktivit pro období 2006-2009

 

a)      V oblasti pedagogické činnosti:

-                      Komerční inženýrství a regionální rozvoj                – konec roku 2006

-                      Fyzikální inženýrství mikrosvěta                                         – konec roku 2006

-                      Nanotechnologie (ve spolupráci s VŠCHT)                       – pololetí 2007

-                      Radiochemie.                                                                    – pololetí 2007

 

b)      V oblasti podpory vědeckovýzkumné činnosti, inovačních procesů a spolupráce s praxí:

·        Aktivizace Centra evropských projektů v rámci odboru VaV činnosti rektorátu ČVUT. Financování centra odvíjet od přijatých grantových aplikací.                        2006/07

·        Vytvoření rektorátního pracoviště pro poskytování kvalifikovaného právního, ekonomického a daňového poradenství řídícím pracovníkům a jednotlivým řešitelům projektů (včetně problematiky zahraničních aktivit a mezinárodní spolupráce).                                                                                                                                       – 2007/08

·        Dopracování metodiky hodnocení tvůrčí činnosti (ve vazbě na celostátní systém hodnocení a v úzké spolupráci s KRaV) jak pro účely  podpory excelentních pracovišť, tak pro oblast personálního rozvoje.                                                             – 2007

·        Podpora a rozvoj činnosti Vědeckého inkubátoru ČVUT v Praze.                   – trvale

·        Zpracování projektů vědeckých a technologických parků ČVUT v okolí Prahy („velký“ projekt ve spolupráci s ČZU a VŠCHT severozápadně od Prahy, střední projekt v Klecanech).            - 2006/07 v návaznosti na vyhlášení evropských projektů.

·        Rozvoj všech tvůrčích aktivit směřujících k posílení integrity školy (např. preference výzkumných záměrů řešených společně více pracovišti).                                 – trvale

·        Zapojení studentů do grantových aktivit i výzkumných center.               – trvale

 

 

c)      V oblasti péče o zaměstnance a studenty a podpory studentských aktivit:   (vše trvale)

 

 

d)      V oblasti internacionalizace:                                                                             (vše trvale)

·         Posílení mezinárodní vědecké a umělecké spolupráce a podpora mobility akademických pracovníků i studentů.

·         Podpora jazykové přípravy studentů a zaměstnanců.

·         Flexibilní uznávání studia v zahraničí jako ekvivalentu našich kreditů.

 

e)      V oblasti struktury a integrity ČVUT:

·        Dokončení podkladových materiálů (včetně návrhu ustavujících legislativních dokumentů) pro založení  Institutu aplikovaných věd  (společné instituce ČVUT a ČAV).                                                                                                            - 2007.

·        Vypracování programu pro vývoj existujících Výzkumných center ČVUT (příprava transformace ÚTEF na vysokoškolský ústav.                             – 2. pololetí 2007

·        Příprava založení Ústavu dějin techniky, zahrnujícího VCPD a Archiv.             - 2007

·        Pokračování v přípravě podkladů a zejména personálního zabezpečení pro ustavení  Fakulty komerčního inženýrství a managementu (pracovní název)  transformací Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT v Praze.                                - 2007/2008

·        Dokončení Generelu ČVUT (tj. přechod od provedené pasportizace zařízení ČVUT ke střednědobému a dlouhodobému výhledu jejich efektivního a perspektivního využití v  chodu školy).                                                                                           - 2006/2007


f)        V oblasti vnějších vztahů a marketingu

·        Využití oslav 300 let vzniku ČVUT v akademickém roce 2006/07 pro užší spolupráci s podniky a institucemi ve smyslu dlouhodobé spolupráce s ČVUT a pro propagaci ČVUT na veřejnosti.

·        Prezentace výsledků vědecké práce, výzkumu a vývoje všemi dostupnými prostředky.  

–trvale

·        Zpracování koncepce marketingu se zdůrazněním marketingu zaměřeného na střední školy v regionech mimo Středočeský kraj.                                                        – 2006

·        Rozvíjení spolupráce s Magistrátem hlavního města Prahy a pokračování v dobré spolupráci s Městskou částí Praha 6 (zejména akce Dejvická 2007, spolupráce při využívání areálu ČVUT, sportovní aktivity, apod.).                             – trvale

·        Zlepšit informační toky na www stránky s plným využitím IS školy.      – trvale

·        Aktivizace spolku Alumni.                                                                               – 2007

·        Další rozvoj aktivit Fóra průmyslu a vysokých škol.                             – trvale

 

g)      V oblasti personální politiky

·         Požadovat zpracování koncepce personální politiky od vedoucích pracovníků.

  2007/2008

·         Podporovat zlepšení kvalifikační a věkové struktury akademických pracovníků.                                                                                                                                     – trvale

·         Pravidelně oceňovat vynikající výsledky práce význačných osobností a tvůrčích týmů.

·         Podporovat vstup zahraničních odborníků na pracoviště ČVUT.                     – trvale

·         Upravit platový řád ČVUT tak, aby byl snížen vliv věkového automatu na výši

 tarifních mezd.                                                                                   – 2007

·         Zvýšit podíl pohyblivé složky mzdy tak, aby bylo možno lépe ocenit pracovní úsilí a dosahované výsledky práce.                                                                                  – trvale

Příplatky pracovníků do 35 let věku zahrnout přímo do tarifní tabulky. – 2007

 

 

h)      V oblasti investiční aktivity ČVUT:                  (v závislosti na finančních zdrojích)

·        Pokračování v rekonstrukci areálu ČVUT v Praze na Karlově náměstí a v Horské ulici.

·        Výstavba společného „Informačního střediska a recepce“ s VŠCHT v Zíkově ulici.

·        Aktivní účast na koncepci a přípravě výstavby Národní technické knihovny.

·        Výstavba objektu „Nová budova ČVUT“ v Dejvicích.

·        Pokračování rekonstrukce objektu fakulty BMI – Kladno.

·        Rekonstrukce Bubenečské koleje.

·        Rekonstrukce bloku kolejí Podolí.

·        Modernizace stravování v areálu Dejvice.

·        Postupná rekonstrukce a modernizace areálu Strahov.

·        Realizace stavby na Vítězném náměstí v Praze 6 s názvem „Akademický a komerční komplex“.

 

 

 

 

29.9. 2006

Prof. Ing. Václav Havlíček, CSc.

rektor